Řeka Kongo

Dnes jsme měli v plánu nákup suvenýrů a výlet k řece Kongo.

Neodpustím si slovní hříčku: na Kongu se stýkají Kongo s Kongem.
Pro ty, co neznají místní reálie – na řece Kongo se stýkají hranice dvou zemí a obě se jmenují Kongo. Jedno je Republika Kongo neboli Konžská republika, také Kongo-Brazzaville. Druhá se jmenuje Demokratická republika Kongo, také Kongo–Kinshasa (tady byl představený spolku).

Řeka Kongo je jedním z mála turisticky atraktivních míst...na druhou stranu je pro turistiku těžko využitelná. Problém je v tom, že řeka leží v hraničním pásmu s Kongem–Brazzaville. Všude jsou vojáci, nesmí se filmovat ani fotografovat. Řeka je impozantní, několik kilometrů široká. Přestože Kinshasa leží až na konci toku, kousek před ústím, proud je velmi prudký a na řece jsou četné peřeje. Viděli jsme i místní přístav.

Dalším cílem byl nákup suvenýrů. To se však ukázalo jako neřešitelný problém. Žádné obchody se suvenýry tu neexistují. Koupit něco typicky konžského v běžném obchodě není možné, nic takového tam nemají. „Pouliční umělci“ vyrábí kýče. Obrázky, které mohl namalovat kdokoli v celé Africe nebo odlévají nějaké předměty z mosazi – ale to je už zase vice-méně sériová výroba. Opět mi vytanulo na mysli, že Kongo vyrvalo samo sebe z vlastních tradic a teď neví, kudy kam.

Po návratu do apartmánu na nás čekal hospodář školy (v této škole má funkci de facto zástupce ředitele), kde jsme byli včera. Donesl dva dokumenty: poděkování za dary a nabídku na další spolupráci. A také dárek – nádherný kalíšek pro dva, vyřezaný z jednoho kusu dřeva. Pan hospodář se mě ptal, jak se mi líbí Kinshasa. Odpověděl jsem po pravdě, že zplanýrování starého města a násilné přervání tradic mi nepřipadá jako dobrá cesta, odpověděl: „Ale je to cesta, kterou si Kongo vybralo“. Reagoval jsem: „Ale nemám pocit, že by si vždy vybralo nejlepší z možných cest, které má před sebou“. Hospodář jen se zářivým úsměvem pokrčil rameny. Mohu se mýlit, ale mám dojem, že ten úsměv by hrozně smutný.

Dnes jsme předali zástupci křesťanských církví v Kongu naše podklady pro jednání. Podle tajemníka budou osloveni představitelé římskokatolické a pravoslavné církve.

Dále byla předána presentace QIIQ clinic představiteli kliniky Lingwala. Lingwalu zaujala zejména nabídka aromatických olejů a diagnostického přístroje.

Zítra večer se naše delegace vydává na zpáteční cestu. Doufám, že dorazí v pořádku domů.